RANCANGAN PENGAJARAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM TAHUN ENAM

TAJUK : PUASA RAMADHAN
SESI PENGAJARAN : SESI 1 dan SESI 2



PENGAJARAN SESI 1 : KONSEP PUASA
Mata pelajaran             : Pendidikan Islam
Kelas                           : Tahun 6 Cemerlang
Tarikh                          : 13 Jun 2011
Masa                           : 11.00 pagi – 12.00 tengah hari ( 60 minit )
Bilangan Murid             : 34 orang
Bidang Pelajaran          : Ibadah - Konsep Puasa
Objektif pelajaran        : Memahami konsep puasa Ramadhan.

Hasil Pembelajaran      : Di akhir sesi pelajaran ini murid dapat :

A : Domain Kognitif
1.      Memahami dan menyatakan pengertian puasa dengan baik dan tepat.
2.      Menyatakan tahun disyariatkan puasa dengan baik.

B: Domain Psikomotor

1.      Membaca pengertian puasa dengan fasih dan lancar.
2.      Melakukan ibadah puasa mengikut syarat-syaratnya dengan sempurna.

 C: Domain Afektif

1.      Menyedari  dan memahami puasa telah disyariatkan kepada umat terdahulu.
2.      Sentiasa berdisiplin dalam melakukan ibadat.


Konsep/prinsip/hukum/teori :

Puasa :      
a.       Pengertian Puasa
b.      Tahun Disyariatkan
c.       Dalil Wajib Puasa
d.      Perbandingan Ibadat Puasa dengan agama lain

Bahan, Peralatan dan Bahan Sumber :

a.       Carta gambar
b.      Animasi Upin Ipin
c.       Slaid pengertian puasa, tahun diwajibkan puasa dan dalil wajib puasa.

Pengetahuan sedia ada murid :

Murid sudah biasa melakukan ibadah puasa dalam bulan Ramadhan setiap tahun.



Fasa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Nota
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil idea
(5 min)
Konsep puasa :
Menahan diri
Membuat kaitan dengan pengetahuan sedia ada dan
mencungkil idea murid.

Menyoal dari gambar yang dipamerkan.

Menyoal murid “Pernahkan kamu berpuasa ?”

Murid memberi respon.
Strategi/Teknik :
Penyoalan seluruh kelas

Sumber Pengajaran :
carta gambar.
Menstruktur/
Menstruktur semula
( 35minit)
1.Pengertian Puasa

Menahan diri daripada makan, minum dan perkara-perkara yang membatalkannya dari pada terbit fajar hingga terbenam matahari.

2.Tahun Disyariatkan puasa.
10 Sya’ban Tahun Kedua Hijrah

3.Dalil Wajib Puasa
Surah Al-Baqarah  :
Ayat 183
Maksudnya :
"Hai orang-orang yang beriman, diwajibkan atas kamu berpuasa sebagaimana diwajibkan atas orang-orang sebelum kamu agar kamu bertakwa,"

4.Perbezaan puasa dalam Islam berbanding dengan agama lain.

Menayangkan animasi Upin Ipin.

 
Mengutarakan soalan :
“Apakah yang kamu tahu tentang maksud puasa dari tayangan animasi tadi?”



Menerangkan tahun disyariatkan puasa.




Memaparkan dalil wajib puasa.


Membuat penerangan tentang dalil wajib.






 
Menyoal murid perbezaan puasa dalam Islam berbanding agama lain.
Murid melihat tayangan animasi dan membuat penafsiran.

Memberi respon kepada soalan guru.







Murid memberi perhatian.




Menyebut dalil wajib puasa dalam kumpulan kecil.

Murid memberi perhatian.







  
Murid berbincang secara berpasangan.
Strategi/Teknik :
Pemerhatian murid


Perbincangan secara kelas

Sumber Pengajaran : Animasi Upin Ipin


Slaid –
Takrif puasa dan tahun disyariatkan.




Talaqi dan Mushafahah
Aktiviti latih-tubi.

Nilai :
Bersyukur
Insaf







 Perbincangan

Aplikasi Idea
(15 minit)
Latihan Bertulis  –
Uji Minda
(LAMPIRAN)
Mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid


Membuat pemerhatian dan bimbingan.
Menjawab soalan bertulis. Murid menguasai menjawab soalan secara berpasangan.

Murid lemah diberikan bimbingan tentang pengertian puasa dalam kumpulan kecil.
Strategi :
Penyelesaian masalah secara berpasangan.

Sumber :
Lembaran kerja

Nilai :
Bekerjasama dan saling membantu

Refleksi/
Penutup
(5 min)
1.Pengertian Puasa

Menahan diri daripada makan, minum dan perkara-perkara yang membatalkannya dari pada terbit fajar hingga terbenam matahari.

2.Tahun Disyariatkan puasa.

10 Sya’ban Tahun Kedua Hijrah

Taksir kefahaman pelajar dari dapatan murid dan memberikan peneguhan.

Beri tugasan kepada murid untuk membaca bahan dari buku teks.
Murid membentangkan dapatan dari tugasan yang diberikan.

Membuat kesimpulan pelajaran dengan menyatakan idea utama serta mengaitkannnya dengan idea asal.
Strategi :
Penyoalan secara kelas
Menilai dan membuat rumusan.

Sumber pengajaran :
Slaid pengajaran







PENGAJARAN SESI 2 : KONSEP PUASA
Mata pelajaran             : Pendidikan Islam
Kelas                           : Tahun 6 Cemerlang
Tarikh                          : 20 Jun 2011
Masa                           : 11.00 pagi – 12.00 tengah hari ( 60 minit )
Bilangan Murid             : 34 orang
Bidang Pelajaran          : Ibadah -  Konsep Puasa
Objektif pelajaran        : Memahami konsep puasa Ramadhan.

Hasil Pembelajaran      : Di akhir sesi pelajaran ini murid dapat ;

A : Domain Kognitif
1.      Menyatakan hukum berpuasa di bulan Ramadhan dengan tepat.
2.      Menyatakan sekurang-kurangnya tiga hikmah puasa dengan baik.

B: Domain Psikomotor

1.      Membaca dalil naqli kewajipan berpuasa dengan fasih dan baik.
2.      Membaca hikmah puasa dari slaid yang ditayangkan dengan baik.
 
C: Domain Afektif

1.      Menghayati nilai-nilai puasa dengan sebaiknya.
2.      Menyedari kelebihan dan kepentingan berpuasa untuk umat Islam.


Konsep/prinsip/hukum/teori :

Puasa :
a. Pengertian Puasa
b. Dalil Wajib Puasa
c. Hikmah Puasa


Bahan, Peralatan dan Bahan Sumber

a.       Slaid -  Takrif Puasa dan Surah Al-Baqarah ayat 183
( Dalil Kewajipan Berpuasa )
b.      Petikan Laman Web berkaitan puasa
c.       Lembaran Kerja : Hikmah puasa

Pengetahuan sedia ada murid :

Murid boleh membaca Al-Quran dan sudah biasa mengikuti program dakwah ( Ihya’ Ramadhan ) semasa di sekolah dalam bulan Ramadhan.



Fasa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Nota
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil idea
(5 min)
Konsep puasa :
Pengertian Puasa

Menahan diri daripada makan, minum dan perkara-perkara yang membatalkannya dari pada terbit fajar hingga terbenam matahari.

Membuat kaitan dengan pengetahuan sedia ada dan
mencungkil idea murid.

Menyoal murid tentang pelajaran lalu.



Murid memberi respon.




Memperkukuhkan kefahaman.
Strategi/
Teknik :
Penyoalan seluruh kelas

Sumber Pengajaran :
Slaid takrif puasa
Menstruktur/
Menstruktur semula
( 30minit)
1.Dalil Wajib Puasa
Surah Al-Baqarah  :
Ayat 183
 Maksudnya
" Hai orang-orang yang beriman, diwajibkan atas kamu berpuasa sebagaimana diwajibkan atas orang-orang sebelum kamu agar kamu bertakwa,"

2.Hikmah puasa
2.1. Menandakan kesyukuran kepada Allah Taala.
2.2. Melatih diri dengan sifat mahmudah.
2.3. Merasai penderitaan orang miskin.
2.4. Merehatkan sistem penghadaman tubuh badan.
2.5. Meningkatkan ketakwaan kepada Allah.


Memaparkan dalil wajib puasa.

Menyebut dalil dan pengertiannya.











Membuat penerangan tentang hikmah puasa.

Menjana idea murid.
Murid memberi perhatian.

Mengikut bacaan guru secara kelas.











Membuat perbandingan.


Memberi respon dengan menjawab soalan guru.

Strategi/Teknik :
Talaqi dan Mushafahah  dan latih tubi

Sumber Pengajaran :
Slaid Dalil Wajib puasa

Nilai :
Amanah dalam melaksanakan perintah Allah


 Strategi/Teknik :
Perbincangan secara kelas

Sumber Pengajaran :
Slaid hikmah puasa

Nilai :
Berkerjasama
Berjiwa prihatin
Menghayati nilai murni dalam ibadah puasa



Aplikasi Idea
(20 minit)
Mengakses maklumat dari laman web.
Memberi tugasan secara berpasangan.

 

 
Menjana idea, memberikan bimbingan dan memerhati tingkah laku murid.
Mencari maklumat dari laman web.

Murid telah menguasai mengakses laman web secara berpasangan.

Murid lemah dibimbing dalam kumpulan kecil untuk mendapatkan maklumat.

Pelajar membentangkan dapatan.

Strategi /Teknik:
Pendekatan Inkuiri
Menyelesaikan masalah.

Sumber :
Laman web berkaitan puasa.

Nilai :
Penglibatan aktif
Saling membantu

Refleksi/
Penutup
( 5 minit )
1.Dalil Wajib Puasa
Surah Al-Baqarah  :
Ayat 183


2.Hikmah puasa
2.1. Menandakan kesyukuran kepada Allah Taala.
2.2. Melatih diri dengan sifat mahmudah.
2.3. Merasai penderitaan orang miskin.
2.4. Merehatkan sistem penghadaman tubuh badan.
2.5. Meningkatkan ketakwaan kepada Allah.


Taksir kefahaman pelajar dengan memberi soalan ringkas secara kelas.


Memberikan peneguhan kefahaman murid dari slaid pengajaran.

Beri tugasan kepada murid untuk mengakses lain-lain laman web berkaitan tajuk.

Murid menjawab soalan yang diberikan.





Membuat kesimpulan pelajaran dengan menyatakan idea utama serta mengaitkannnya dengan idea asal.
Strategi :
Penyoalan secara kelas

Sumber pengajaran :
Slaid pengajaran